Žo Langerová : Vtedy Bratislave

Autor: Juraj Kusý | 3.4.2015 o 20:38 | (upravené 3.4.2015 o 20:48) Karma článku: 3,11 | Prečítané:  182x

Žofia Bein je maďarská židovka z Pešti. Z lepšej rodiny. Otec zomrel, keď bola na strednej. A tak z nej nemal kto vymlátiť, keď si vymyslela, že sa vydá za Oskara Langera, slovenského žida, komunistu zo starej fajty. A tak si zničila život... I keď ktovie, čo si myslela, čo by povedala, keď v sedemdesiatom deviatom vydávala tento žiarivý text. Tento " príbeh búrlivej, stredoeurópskej, židovskej povahy", "vášnivej ženy, čo má rada život" , sebavedomej, milujúcej, nezlomnej, veriacej v seba, s jasným názorom...

"Ostrovtip, šarm, čaro osobnosti"...  čítam ďalej v recenziách... "Autobiografia  sa vyznačuje darom britkej irónie a dôslednej, až tvrdej úprimnosti voči sebe samej... Nie je ochotná uveriť, že by mala obetovať štipku osobného šťastia pre rajskú budúcnosť "...Bola som vydatá, mala som milencov, odkazuje. Také osviežujúce, že sa neopekňuje.

Text je vyborný, neruší. Keď som čítal kurzívou písaný úvod..."Na miestach, kde konáre smrekov prepúšťajú trocha mesačného svitu trbliece sa povrch bieloskvúceho snehu"  hovorim si,  do prčic, stredoškolský sloh. Ale dostal som úžasný príbeh, užasnej ženy, podaný úžasným spôsobom.

Sledujete mladú rodinu, ktorá pred nacizmom uteká do USA. Pretĺka sa, zvyká si. Po vojne sa vracia na Slovensko, aby s nimi komunisti zatočili. Langera súdia v monstrprocese so Slánskym. Dostáva dlhoročný trest. Langerová, teraz už matka dvoch dcér prichádza o prácu, byt, zostáva prakticky bez prostriedkov. Nevyužíva možnosť rozviesť sa, hoci už pred zatknutím je manželstvo  len formálne. Vysťahujú ju z Bratislavy, žije v Tvrdošovciach, tajne sa vráti, bývajú v neskutočných podmienkach. Po desiatich rokoch manžela prepustia. Veci sa zlepšujú... Keď v šesťdesiatom ôsmom prichádzajú Rusi, je Langerová vdova,  váha, emigruje...

Toto je povinné čítanie. Aby sme poznali svoju históriu, sledovali ako s ľuďmi zaobchádza, ako Jano Rozner vo Veľkej čitárni povedal ...​"tá kurva - Dejiny" ...aby sme sa niečo dozvedeli o ľudskej povahe, aby sme si vychutnali nevídaný text. 

Langerová napísala príbeh svojho života spôsobom, ktorý z tejto autobiografie robí zásadný text aj o tom, čo sa odohrávalo v týchto končinách.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Hotel v Taliansku zasypala lavína, záchranári vytiahli prvého mŕtveho

Lavínu pravdepodobne spôsobilo zemetrasenie.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.

KOMENTÁRE

Migranti! Psssst! A nesiahajte na Snehulienku

V Moskve vydali príručku pre imigrantov ako sa majú v Rusku správať.


Už ste čítali?